Wybrane funkcje diagnostyki:

     - Odczyt kasowanie błędów,

     - Odczyt parametrów bieżących,

     - Odczyt informacji o sterowniku,

     - Testy elementów wykonawczych,

     - Przedstawienie wartości parametrów bieżących na wykresie,

     - Kasowanie adaptacji,

     - Kalibracje podzespołów,

     - Kodowanie sterowników ( np. światła dzienne, kluczyki, język itp.)

     - Kasowanie inspekcji serwisowych,

     - Wypalanie filtra DPF,

     - Kodowanie wtryskiwaczy,

     - Crash Data (Ford),

     - Odczyt kodu pin (Renault),

     - Długie kodowanie (VAG)     - Wiele innych


Komputerowa diagnostyka samochodowa ma niewątpliwie jedną, dużą zaletę – dzięki niej możliwe jest rozpoznanie stanu technicznego pojazdów bez ich demontażu przy braku naruszeń podstawowego funkcjonowania połączeń elementów, z wykorzystaniem specjalnej aparatury techniczno-pomiarowej i metod badań diagnostycznych. Taka forma diagnozowania auta daje możliwość oceny stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów pojazdów mechanicznych na podstawie porównania wartości parametrów stanu z wartościami parametrów określonych przez producenta. Przy pomocy specjalnego interfejsu staje się możliwe zdiagnozowanie wszystkich systemów znajdujących się w samochodzie.

Dzięki komputerowej diagnostyce samochodowej można rozpoznać kody usterek (AIR BAG, ABS, IMMOBILAIZER, SILNIK, ITD.), a także podglądać parametry samochodu podczas jazdy (silnik, ciśnienie doładowania, czasy wtrysków, temperaturę, przepływomierz, wskaźniki). Niektóre urządzenia diagnostyczne pozwalają dodatkowo na sterowanie automatycznych skrzyń biegów, poduszek powietrznych, czy chociażby układów klimatyzacji. Sprawdzenie auta przez zakupem warto rozpocząć właśnie od podłączenia pojazdu „pod komputer” - często okazuje się, że usterki ukrywane przez handlarzy szybko wychodzą na jaw po komputerowej diagnostyce samochodowej. Tego typu inspekcję samochodu z pewnością pomogą, a nie zaszkodzą przyszłemu, potencjalnemu odbiorcy.

Zastanawiasz się, jak to działa? Wewnętrzne komputery współczesnych samochodów, które sterują silnikiem i różnymi podzespołami mają wbudowane układy diagnostyczne. Owe układy są zaprogramowane przez producenta i odpowiadają za prawidłowe zakresy pracy, odpowiednie dla poszczególnych czujników i podzespołów. Jeśli stanie się tak, że parametry jakiegoś podzespołu przekraczają dopuszczalne granice komputer samochodowy zapisuje w pamięci odpowiedni kod błędu.

I tutaj pojawia się meritum sprawy - dzięki posiadaniu tzw. specjalnych testerów diagnostycznych w kilka minut można odczytać informację o zapisanych w pojeździe kodach błędów, które stanowią wstęp do zlokalizowaniu problemu, ale często nie są gotową diagnozą. Rozpoznanie staje się możliwe poprzez wymianę informacji po złączeniu dwóch komputerów.

Krytycy tego rozwiązania mogą czuć się zawiedzeni, ale wiele wskazuje na to, że nie ma ucieczki od komputerowej diagnostyki samochodowej. Doskonale rozumieją i wiedzą o tym właściciele warsztatów motoryzacyjnych w których sprzęt do komputerowej diagnostyki samochodowej coraz częściej jest na wyposażeniu. Pamiętajmy – większość prac w samochodzie najpierw wymaga odpowiedniej diagnozy. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę silnika, układ hamulcowy, czy standardowe naprawy mechanicznych – najpierw musimy poznać źródło problemu. W takich sytuacjach niezastąpiona wydaje się być komputerowa diagnostyka samochodowa. Nie bez  znaczenia są również regulacje prawne, które oficjalnie mają zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Chodzi o to, że systemy autodiagnostyki montowano w autach już w latach 70. natomiast w USA w 1996 r., a w Europie w 1998 roku przyjęto, że układ OBD (z ang: On-Board Diagnostic - system elektroniczny nadzorujący podzespoły pojazdu) musi informować kierowcę o niesprawności. Co więcej, jeśli wcześniej każdy producent stosował własne kody usterek, które można było odczytać wyłącznie za pomocą aparatury dostępnej dla ASO, to nowe przepisy stanowiły, iż każde auto musi być wyposażone w standardowe, 16-stykowe gniazdo pozwalające na odczyt kodów niesprawności, które przynajmniej w części dotyczącej ochrony środowiska zostały ujednolicone. Pozwoliło to wyposażyć stacje kontroli pojazdów w czytniki umożliwiające odczyt najważniejszych parametrów diagnostycznych niezależnie od marki auta.


DLA KAŻDEGO KLIENTA UPOMINEK GRATIS!!! *

* nie dotyczy inspekcji zdalnych


Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .